Konference: SEP 2022

Tématem letošní konference je:

5-6G Mobilní sítě, Technologie co změní svět?


Termín:    Čtvrtek 3. listopadu 2022, 14-18h, vstup volný, Týden inovací na VŠE Praha

Lokalita:  Aula NB C, VŠE Praha, nám. W. Churchilla 1938/4, 120 00 Praha 3-Žižkov


Agenda konference

14:00 – 14:40      Mobilní sítě 5G, 6G – Technologie, které změní náš svět?

Ing. Richard A. Novák, Ph.D., Chairman Prague Data Ethics Lab, CEO OmniCrane

14:40 – 15:00      Etický pohled na motivaci k zavádění 5G, 6G – dopady

Ing. Mgr. Tomáš Sigmund, Ph.D, Vice-Chairman Prague Data Ethics Lab

15:00 – 15:20      Co si od 5G sítí slibuje Telco operátor?

Ing. Tomáš Verner, Rozvoj 5G služeb, T-Mobile Czech Republic

15:20 – 15.40    Legislativní pohled na 5G, 6G – Digital Services Act

Judr. Roman Kramařík, Ph.D., LLM, partner JŠK advokátní kanceláře

Přestávka na kávu

16:00 – 16:20      Facebook Metaverse a 5G, 6G jako enabler pro nové služby

Ing. Mgr. Antonín Pavlíček, Ph.D, VŠE Praha, Katedra systémové analýzy

16:20 – 16:40      Dopady 5G, 6G na společnost – sociologický pohled

Mgr. Kamil Matula, Ph.D. a Mgr. Anna Novotná, Ph.D., Slezská Univerzita Opava

16:40 – 17:00      Využití 5G sítí pro diagnostiku v ITS

Doc. Tomáš Tichý, Ph.D., MBA, ČVUT FD, Laboratoř řízení a modelování dopravy

17:00 – 17:20      Etická dilemata spojená s 5G, 6G sítěmi

Ing. Jiří Korčák, VŠE Praha

17:20 – 18:00    Diskuse a Networking účastníků

Registrace:

Externí návštěvy mají volný vstup v rámci Týdne inovací na VŠE Praha. Studenty VŠE prosíme o registraci na intranetu KSA.

Popis akce:

Z historie víme, že zavedení každé nové generace mobilních sítí mělo obrovský dopad na globální společnost, a to nejen z technologického hlediska. Rozšíření internetu a nových služeb, zvýšení mobility lidí, změna přístupu k soukromí nebo vznik nových obchodních a pracovních modelů jsou příklady toho, jak telekomunikační sítě třetí a čtvrté generace v poslední době změnily náš život.

Mobilní sítě páté generace (5G) jsou sítě, které jsou poprvé v historii primárně určeny pro technologie a zařízení internetu věcí, protože všichni lidé již mají své mobilní telefony, kde je přenosová rychlost pro jejich potřeby dostatečná. Laická veřejnost B2C si často mylně myslí, že u 5G a 6G mobilních sítí jde především o zvýšení rychlosti přenosu dat z nx100 Mb/s na nx100Gb/s, a oceňuje větší pohodlí při streamování filmů, hudby a dalších multimédií. Operátoři vidí v těchto nových technologiích nový zdroj příjmů a odlišení od konkurence místních poskytovatelů internetových služeb. Firemní zákazníci očekávají, že stará řešení LAN a Wifi budou nahrazena novými 5G kampusovými sítěmi za nižší ceny.

Podle našeho názoru se však jedná o zcela jiný svět, do kterého míříme, aniž bychom si uvědomovali, co v něm získáváme a co ztrácíme. V novém 5-6G světě autonomní vozidla komunikují a rozhodují se v reálném čase bez lidského vlivu, hologramy podporované platformou Metaverse nahrazují fyzická setkání a obloha je poseta vysílači, které šíří mili- a mikrovlny, o nichž nic nevíme.

Z technické perspektivy znějí atraktivní pojmy jako řízení AI v reálném čase (IoT & Industry 4.0), hustota připojení (zařízení/km2), latence (ms-mikro/s), spolehlivost (99,99 %), rychlost přenosu dat pro uživatele (Gb/s), špičková rychlost přenosu dat (Tb/s), energetická účinnost, spektrální účinnost, hustota mikročipů. Tento nový svět připomíná epizodu Star Treku, kde nám jeho autoři Qualcomm, Huawei či Samsung slibují pozitivní budoucnost v sítích 5G a 6G.

Otázkou však zůstává praktická filozofie, tedy etika: Proč to děláme? Co si od 5-6G sítí slibujeme? Známe všechny scénáře možného vývoje? A jak máme v této futuristické době správně žít svůj soukromý život?

Pokud vás stejně jako nás zajímají vyvážené pohledy inženýrů, filozofů, sociologů, právníků a ekonomů, přijďte si letos na konferenci SEP 2022 poslechnout, jak se na problematiku mobilních sítí 5-6G dívají různé profesní skupiny.

Za přípravný tým konference: Dr. Richard A. Novak, Dr. Tomáš Sigmund a Dr. Antonín Pavlíček


Sborník

SEP 2022