Konference: SEP 2022
Tématem letošní konference je:
5-6G Mobilní sítě, Technologie co změní svět?
Termín: Čtvrtek 3. listopadu 2022, 14-18h, vstup volný, Týden inovací na VŠE Praha
Lokalita: Aula NB C, VŠE Praha, nám. W. Churchilla 1938/4, 120 00 Praha 3-Žižkov
Agenda konference
14:00 – 14:40 Mobilní sítě 5G, 6G – Technologie, které změní náš svět?
Ing. Richard A. Novák, Ph.D., Chairman Prague Data Ethics Lab, CEO OmniCrane
14:40 – 15:00 Etický pohled na motivaci k zavádění 5G, 6G – dopady
Ing. Mgr. Tomáš Sigmund, Ph.D, Vice-Chairman Prague Data Ethics Lab
15:00 – 15:20 Co si od 5G sítí slibuje Telco operátor?
Ing. Tomáš Verner, Rozvoj 5G služeb, T-Mobile Czech Republic
15:20 – 15.40 Legislativní pohled na 5G, 6G – Digital Services Act
Judr. Roman Kramařík, Ph.D., LLM, partner JŠK advokátní kanceláře
Přestávka na kávu
16:00 – 16:20 Facebook Metaverse a 5G, 6G jako enabler pro nové služby
Ing. Mgr. Antonín Pavlíček, Ph.D, VŠE Praha, Katedra systémové analýzy
16:20 – 16:40 Dopady 5G, 6G na společnost – sociologický pohled
Mgr. Kamil Matula, Ph.D. a Mgr. Anna Novotná, Ph.D., Slezská Univerzita Opava
16:40 – 17:00 Využití 5G sítí pro diagnostiku v ITS
Doc. Tomáš Tichý, Ph.D., MBA, ČVUT FD, Laboratoř řízení a modelování dopravy
17:00 – 17:20 Etická dilemata spojená s 5G, 6G sítěmi
Ing. Jiří Korčák, VŠE Praha
17:20 – 18:00 Diskuse a Networking účastníků
Registrace:
Externí návštěvy mají volný vstup v rámci Týdne inovací na VŠE Praha. Studenty VŠE prosíme o registraci na intranetu KSA.
Popis akce:
Z historie víme, že zavedení každé nové generace mobilních sítí mělo obrovský dopad na globální společnost, a to nejen z technologického hlediska. Rozšíření internetu a nových služeb, zvýšení mobility lidí, změna přístupu k soukromí nebo vznik nových obchodních a pracovních modelů jsou příklady toho, jak telekomunikační sítě třetí a čtvrté generace v poslední době změnily náš život.
Mobilní sítě páté generace (5G) jsou sítě, které jsou poprvé v historii primárně určeny pro technologie a zařízení internetu věcí, protože všichni lidé již mají své mobilní telefony, kde je přenosová rychlost pro jejich potřeby dostatečná. Laická veřejnost B2C si často mylně myslí, že u 5G a 6G mobilních sítí jde především o zvýšení rychlosti přenosu dat z nx100 Mb/s na nx100Gb/s, a oceňuje větší pohodlí při streamování filmů, hudby a dalších multimédií. Operátoři vidí v těchto nových technologiích nový zdroj příjmů a odlišení od konkurence místních poskytovatelů internetových služeb. Firemní zákazníci očekávají, že stará řešení LAN a Wifi budou nahrazena novými 5G kampusovými sítěmi za nižší ceny.
Podle našeho názoru se však jedná o zcela jiný svět, do kterého míříme, aniž bychom si uvědomovali, co v něm získáváme a co ztrácíme. V novém 5-6G světě autonomní vozidla komunikují a rozhodují se v reálném čase bez lidského vlivu, hologramy podporované platformou Metaverse nahrazují fyzická setkání a obloha je poseta vysílači, které šíří mili- a mikrovlny, o nichž nic nevíme.
Z technické perspektivy znějí atraktivní pojmy jako řízení AI v reálném čase (IoT & Industry 4.0), hustota připojení (zařízení/km2), latence (ms-mikro/s), spolehlivost (99,99 %), rychlost přenosu dat pro uživatele (Gb/s), špičková rychlost přenosu dat (Tb/s), energetická účinnost, spektrální účinnost, hustota mikročipů. Tento nový svět připomíná epizodu Star Treku, kde nám jeho autoři Qualcomm, Huawei či Samsung slibují pozitivní budoucnost v sítích 5G a 6G.
Otázkou však zůstává praktická filozofie, tedy etika: Proč to děláme? Co si od 5-6G sítí slibujeme? Známe všechny scénáře možného vývoje? A jak máme v této futuristické době správně žít svůj soukromý život?
Pokud vás stejně jako nás zajímají vyvážené pohledy inženýrů, filozofů, sociologů, právníků a ekonomů, přijďte si letos na konferenci SEP 2022 poslechnout, jak se na problematiku mobilních sítí 5-6G dívají různé profesní skupiny.
Za přípravný tým konference: Dr. Richard A. Novak, Dr. Tomáš Sigmund a Dr. Antonín Pavlíček